Právě mi volala další z firem, která má zájem s námi spolupracovat. Ani jsem neuvedl v poptávkách telefonní číslo a oni si ho někde našli sami. Před nedávnem jsem nebyl schopný říct půl slova Rusky a teď už vyřizuju sám telefonáty v Ruštině :). Těší mě tenhle pokrok, cítím že některé rozhovory jsou naprosto v pohodě, aniž by v hovoru byl sebemenší náznak nějakého stresu, toho že mi nerozumí atd. Z toho mám velkou radost. Takovéto drobnosti mě posouvají dál a nabíjí mne. Cítím že jsem posunul podnikání tady do dalšího stádia. Sice ještě přímo firma negeneruje žádný zisk, nicméně ani jsem to zatím nezačal dělat. Všechny přípravy, zavedení různých vztahů s firmami, příprava dokumentů, vytvoření firmy, zázemí atd. žere neuvěřitelně moc času. Není to jako když v Praze zvednu telefon, zavolám do realitky, pronajmu si obchod, zároveň založím firmu, kouknu na internet a rovnou vím co hledám protože to dokážu pojmenovat. Sice je hezký Google Chrome, který Vám všechny stránky přeloží, ale tenhle postup je na nic. Potřebujoval jsem a ještě potřebuju umět perfektně jazyk, psát a číst abych mohl porozumět tržnímu prostředí, lidem a abych dokázal zařídit cokoliv za pár minut jako v Praze.

Vše je o kontaktech a já jsem se objevil v prostředí o kterém jsem naprosto nic nevěděl, nemohl si nic přečíst a neměl jsem žádné zkušenosti v Rusku. Nyní pokračuju ve vybavování nejnutnější technikou, děláme intenzivně na smlouvách a je vidět že se to začíná rýsovat. Platí přesně to, když hodíte neplavce do vody, že se prostě naučí plavat… no nebo se utopí :).. Ale spíš chci říct, že můj názor je podobný.

Mám teorii a vím že funguje. Když jste úspěšný ve své rodné zemi, jste zvyklý na nějaký standart v životě, v podnikání atd. , pak stačí když někde začnete s čistým papírem. Přirozeně se budete snažit si vybudouvat podobné podnikání, zázemí a prostě zkopírovat to co jste už někde jinde dokázali. Aniž by člověk moc přemýšlel, prostě touhle cestou jde. Proto věřím, že když někdo odjede do jiné země, pak má velkou šanci uspět.

Vidím velké rozdíly na zdejším trhu a to celkem kontroverzní. Některé věci fungují perfektně a některé až neuvěritelně a nepochopitelně prostě nefungují.
Nyní mám v hlavě tolik projektů které zde chci rozjet, že se opravdu musím držet a dělat vše postupně.

Jelikož nechci ztrácet čas a na všechno prostě nestačím, tak mám potřebu rozšířit team.. Nyní když už nejsem sám to bude jistě lepší.
Do teamu brzy přibyde další programátor (skupina), designer, účetní, developer, a tak kromě mě a mého kamaráda právníka nás bude zase o něco více.

Tvrdá práce na sobě se vždy vyplatí, sice to není vidět hned, ale to co se naučíte si za pár dní-týdnů prostě nějak sedne v hlavě a najednou přesně víte co máte dělat.

LuCaS

Komentáře