Já osobně pracuji hodně doma, což vyžaduje větší disciplínu než být v kanceláři apod. Nicméně platí stejná pravidla.Je potřeba si uvědomit že se práce liší tím, jaký chceme výsledek. Určitě chcete ušetřit 50% času, pak  je nutné zajistit aby jste měli zajištěno prostředí pro práci. Budete více produktivní.

Vytvoření osobní bubliny – udělejte následující ( platí pro každý styl práce ) :
– vypněte všechny telefony, icq, skype, facebook, twitter, mail klienta, upozornění na zprávy atd. Já osobně vypínám zvonění telefonu a ještě jej dám tak abych neviděl na display že někdo volá, nebo že přišla zpráva
– odstraňte ze stolu všechny věci které nepotřebujete,
– připravte si všechny věci které potřebujete,
– udělejte vše, aby jste od práce nevstávali – skočte si na wc, dejte si na stůl sklenku vody, kapesník k ruce 🙂 atd…
– pokud pracujete na počítači, zavřete programy které nepotřebujete a vždy pracujte v módu fullscreen.
rozmyslete se, jaký styl práce chcete dělat

KREATIVNÍ
Pokud potřebujete něco vymyslet, chcete být kreativní, postupujte takto :

Vytvořte si osobní bublinu ( popsáno nahoře )
– zajistěte aby jste měli ticho ( špunty do uší z pěny, které se používají v letadle  jsou ideální ).
– neomezujte se časem, kreativita není podmíněna stresem ale volností.
– používejte tužku/pero a papír – je to nejrychlejší způsob jak něco vytvořit. Překreslit do počítače to můžete potom už s konkrétní představou.
napište si v jedné, dvou větách co chcete a jaký má být výsledek ale nebuďte moc konkrétní. Čekáme kreativní výsledek nevíme dopředu co, a neomezte se hned na začátku tím že si řeknete jak to má vypadat.
Dobré příklady : Nakreslit novou podobu první strany webu ; Sestavit obchodní model firmy; Vymyslet název firmy; Nakreslit logo atd… ).
Špatné příklady : Nakreslit podobu první stránky modře, s logem vpravo a stejně jako to má firma xxx; Udělat logotyp v bílé barvě na černém pozadí ve tvaru listu ); Vymyslet název firmy na styl Industrial s.r.o. atd…

Nyní můžete začít v klidu tvořit, nezapomeňte si vytvořit svojí osobní bublinu, představte si že máte času kolik chcete, nikam nespěchejte. Díky tichu se budete cítit jako v bublině a mysl se Vám soustředí. Tvořte dokud budete moci, dokud budete mít čas, dokud neodpadnete nebo dokud nebudete hotovi.

PRODUKTIVNÍ
Pokud potřebujete dokončit/udělat nějakou práci, postupujte takto :

Vytvořte si osobní bublinu. ( popsáno nahoře )
– zajistěte si ticho nebo muziku ve sluchátkách. Já osobně používám rychlejší monotóní muziku (tiesto, atd) protože mě to drží v pohybu a rychlosti s jakou plním jednotlivé úkoly, ale každý si musí vyzkoušet co mu vyhovuje

napište si seznam s konkrétními kroky které jsou nutné pro dokončení úkolu, věnujte se pouze sepsání seznamu a seznam si sestavte dle postupu v mém jiném článku – jak vytvořit pracovní seznam úkolů. K jednotlivým úkolům máte v kroužku čas a proto si u každého delšího úkolu ( více jak 15minut ) nastavte minutník, nebo e.ggtimer.com

Nyní myslete pouze na jeden jediný úkol který máte v pořadí na seznamu. Pracujte jako robot který má jasně dané instrukce. Nedělejte jakékoliv jiné věci. Soustřeďte se na dokončení úkolu. Čas Vám běží.

Takto to praktikuji já. U produktivní práce, kde si stanovíte čas na jednotlivé úkoly, budete překvapeni jak špatně jste odhadli kolik času potřebujete na dokončení. Odhad se Vám bude zlepšovat, nebo si budete přidávat více času k úkolům.  Zanedlouho zjistíte, že dokončíte práci dříve než jste si nastavili časový limit. Budete zažívat pokaždé pocit uspokojení a výhry a s větším nadšením se vrhnete do dalšího úkolu.

Nejdůležitější věcí je osobní bublina. V každém prostředí nás něco rozptyluje. Venku jezdí auta, pracují dělníci, musíme si odskočit na wc, přijde nám email, sms, zachce se nám podívat co mají dnes v restauraci jako polední menu atd.. Pamatujte že každé rozptýlení je špatné pro Vás.

Postupně jsem přišel na to, že trvá průměrně 20 minut, než se začnete opět soustředit na jednu věc!
Vynásobte si to počtem vyrušení a zjistíte že přes den promrháte mnoho životního času jen tím, že se snažíte opět začít dělat na původní myšlence a práci.
Jde o to, pracovat produktivněji, ne déle, nechceme věci odkládat. Nechceme zbytečně mrhat životním časem kdy jsme na světě. Myslete na čas, jako na něco nejcenějšího, protože tomu tak opravdu je. Ten se nedá koupit. Nikdo nám náš čas ničím nenahradí.

LuCaS

Komentáře