Tak po 6ti měsících v Moskvě jsem došel k názoru, že jsem si vzal celkem velký kus a občas z toho obrazně řečeno zakašlu :). Když jsem se sem chystal, netušil jsem, že budu mít na starosti vybudovat kompletní firmu od nuly. Totální nuly. Neuměl jsem jazyk a počítal jsem, že mi pomůžou společníci a já budu řešit pouze obchodní stránku věci. Bohužel kromě financí se mi nedostalo téměř žádné pomoci. Kecal bych, když bych neměl vůbec nikoho k ruce. Ovšem pomocník kterého mám k dispozici, je z levelu, který mi zrovna nepomůže ve všem. Rozhodně to není podnikatel který by mi poradil a připravil mi půdu pro klidné podnikání. Vývoj byl takový, že jsem se učil Rusky, začal rozumět a začal jsem vyžadovat co je pro firmu potřeba. Ovšem i když požádám o spolupráci při vyřešení problému, mohu se 100% spolehnout pouze na sebe. Rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem je ten, že zaměstnanec chce vidět okamžitě příjem, chce mít jistotu, chce vidět že něco funguje. Kdežto podnikatel buduje něco z nuly, pracuje přes den a po nocích aby něčeho dosáhl. Pracuje a dělá chyby ze kterých se poučí.. Taková práce může trvat klidně pár let, než plně vyjde najevo na čem vlastně celý podnik stojí a co z něj chce mít. Tady je motorem podnikatele jeho vize, jeho sen kterému věří.

Dneska jsem se celkem rozvztekal a opět je to proto, protože bych strašně chtěl mít něco v pořádku ale v pořádku to nemám ( A je to pouze moje neschopnost ) . Nefunguje mi přístup do banky přes net. Děsím se toho, jít do banky zjistit proč to vlastně nejde. Jestli mi vypršel certifikát nebo došlo k blokaci z jiného důvodu.

Vzpomínám si, že když jsem viděl Komerční Banku, která nabízela internet banking a přístup pouze s tímto certifikátem na disketě, tak jsem rychle utekl a zvolil eBanku ( dnešní Raiffaisen Bank ).
Musím se zítra podívat po nějaké bance, která nabízí přístup přes šifrovací klíč. Další problém který je u VTB24 je ten, že vstup je podmiňován jménem, heslem, certifikátem, a navíc ještě smskou. To vše dohromady. Bohužel když jsem v jiné zemi, nemohu účet naplno ovládat bez cizí pomoci. V Čínské bance Bank of China jsem dostal šifrovací klíč ( token ), který generuje čísla podle nějakého režimu. Tato banka časem také přidala sms autorizaci ještě k přihlášení ( resp. k platbě ), ale to jsem vyřešil po telefonu !! Zavolal jsem do Číny a sdělil jsem jim svůj problém. Operátor mi řekl, že ok, že mi SMS autorizaci zruší, ale že budu mít méně zabezpečený účet.. Nicméně to šlo. Jsem zvědavý jak pochodím v Moskvě.

Mám dojem, že jsem si vybral jednu z nejtěžších věcí – a to je začít podnikat v zemi, kde neumím řeč a nevím nic o místním prostředí. Řeč byla první překážka a doposud ještě Rusky neumím natolik abych se mohl bavit bez problémů. I když za 6 měsíců jsem se naučil Rusky tak, že Angličtinu již nepoužívám. Jsem typ člověka, co se nebojí něco si zařídit, vyřídit apod. Ale pokud nevím jak to říct, pak jsou to doslova muka. Je to jako být němý ( To musí být snad ještě horší pocit ).

Musím uznat, že jsem se dost naštval a okamžitě jsem někoho dalšího sprdnul ( Pravidlo padajícího hovna ) . Na druhou stranu vím, že mě tohle nasrání zítra dokope k činům. Není tu nikdo, koho bych se na rady zeptal, takže se můžu vztekat, nebo s tím můžu něco udělat.

Tak zítra…

Komentáře