Financovani StartUpu vlastni nebo od investora – srovnani.

Muj soucasny projekt je financovany z penez, ktere jsou moje a zaroven investora. Moje cast je vedeni firmy, vsechna prace, napad a dlouholete obchodni zkusenosti na cizich trzich. Investora jsou vsechny pocatecni naklady ve firme za % podil na me spolecnosti. Nicmene je to prvni projekt ve kterem nepouzivam pouze vlastni zdroje. Cekal jsem, ze budu mit nutkani s penezi nakladat lehkovazne, ale opak je pravdou. Chovam se k penezum ve firme stejne jako ke svym vlastnim. Naopak jsem zjistil ze se drzim zbytecne pri zemi a nekdy jsem se musel premahat pouzit penize pro urychleni prace za drazsi cenu. Nicmene si mohu dovolit projekt od zacatku udelat na vyssi urovni z hlediska zazemi, vyuzit sluzeb externich praci na drazsi-zato profesionalnejsi urovni. Tedy z toho plyne, ze zalezi jak clovek naklada se svymi penezi pred vstupem investora a stejne se bude chovat i k penezum cizich lidi kteri se financne zapoji do firmy. Zbytecne nechci plytvat zdroje, i kdyz to tak zadouci z pohledu investora. Jedno je ale predce jine. Pocit ze mate omezene penize, ze mate penez malo a musite setrit totiz pomaha hledat usporne cesty pro vsechny procesy a postavit tak firmu krucek po krucku na pevnych zakladech. Rozhodne se nektere veci nedaji preskocit. Predstavte si, ze mate milion korun pro svuj startup a musite najmout lidi na nejake pozice. Vzhledem k tomu, za mate penize na jejich vyplaty, pak nebudete tak peclive premyslet o kazdem cloveku ktereho na danou pozici chcete dosadit. Muze se totiz stat, ze s penezi investora postavite firmu od zacatku neekonomicky a vyuzivajici aktualni firemni penize z budgetu v prehnane mire.

Skvely priklad je ekonomicka svetova krize. Preziji jen silni, rika se a je to pravda. Pokud ma firma zasobu penez, nebo hospodari smysluplne pak prezije. Pokud ale penize dojdou, ukaze se ze si firma nevydela provozem na sve naklady a lidi.

Ja osobne jsem za krizi roku 2009/2010 moc rad. Donutilo me to premyslet kde muzeme usetrit na obycejnych vecech jako jsou bankovni poplatky, tarify telefonu, poskytovatele energii, jine uspornejsi auto apod.

Ve vysledku bez vetsi namahy jsem usetril na par malickostech nejakych 60.000 rocne. Nemel jsem moc cas na veci jako refinancovani investicnich hypotek apod.

Zpet k firme. Take a to bych zduraznil, je nutne nejprve uvazovat jak zvysit zisky firmy. usetrit se da vzdycky a krize jen nastavi spravne konkurencni prostredi.

Pokud tedy mate v planu zapojit investora do sve firmy nebo projektu/startupu, pak vezte ze s penezmi nativne nalozite jako v predeslych letech se svymi.

LuCaS (mobilni prispevek 😉

Komentáře