Doprava

METRO v MOSKVĚ – 28 RUB ( 17 kč ) – jízda kamkoliv.

V Rusku jsou samozřejmě určité věci jinak než v ČR, proto zde uvedu pár případů.

Jezdit můžete pohodlně metrem.

Stanic je strašně moc a jízda trvá třeba i 5 minut z jedné stanice do druhé. Vlaky jsou tu různé. Staré vlaky – v těch je pekelné vedro, jsou to klasické vagóny které známe my z Prahy z dřívější doby.

 

V metru bývá hodně lidí, ale kupodivu do Vás nikdo nestrká jako v Praze. Když někdo vystupuje, slušně Vás osloví a počká až mu uhnete. Taky výstup z metra byl úžasný. Znám co je to hodně lidí v Číně, v Praze a teď už i v Moskvě. Budete se divit ale i tady kde se obrovská masa lidí štosuje do dvojic na jezdící schody, tak se Vás nikdo ani nedotkne. Všichni šli jako tučňáci a bylo to srandovní pozorovat. Byl jsem to já kdo několikrát šťouchnul do člověka předemnou a to jsem si dával sakra pozor. Když se dav zastavil, nikdo Vás zezadu nestrkal.. Fakt neuvěřitelnej zážitek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


марсутка – Maršutka

Tohle je velmi oblíbené v Moskvě. Je to v podstatě dodávka předělaná na mini bus pro 12 lidí a více. Uvnitř jsou sedadla jako v autobuse ale je tu samozřejmě více prostoru. Když si nastoupíte a sednete, auto se rozjede. Lístek, resp. jízda stojí 20-25 Rub ( 12-15 Kč) a Maršutka projíždí městem, kde má své zastávky. Stačí si po cestě říci kde chcete vystoupit a řidič Vám zastaví i jinde.

TAXI – Neoficiální

Tak tohle je lahůdka 🙂 . Chcete někam odvézt autem ? Ok, stoupněte si ke kraji silnice a natáhněte ruku jako při stopování atd. Okmažitě, a tím opravdu myslím okamžitě 🙂 Vám zastaví první běžné auto s normálním člověkem, nikoliv taxikář. Řeknete mu kam chcete jet a řidič Vám řekne cenu. Můžete přijmout a nebo ne. Pokud do auta nesednete, většinou než si toho všimnete stojí za autem co jste zastavili další 3 auta, které čekají zda li se domluvíte nebo ne. 🙂 Na tohle jsem opravdu čuměl jak „péro z gauče“ 🙂
V porovnání s Maršutkou je taxi na stejnou vzdálenost 10x dražší, tedy za 200rub ( 120 kč ) jedete stejnou trasu. Není to moc když si vezmu vzdálenost a zácpy. Přes den doporučuju maršutku nebo klidně taxi, odpoledne určitě metro, jinak si posedíte v zácpě na silnicích ve městě.

Komentáře

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>