Tohle miluju na cizích zemích, kde člověk podniká. Když tam přijedete a nemluvíte jejich jazykem – třeba se začínáte učit a stydíte se ještě mluvit, tak každý mluví jak mu huba narostla a nebojí se mluvit o obchodu otevřeně i před Vámi, protože si myslí že nerozumíte. Tohle se mi stává často ( v Číně, v Rusku ).

Nedávno jsem v Číně osobně kupoval nějaké zboží. Obchodníci jsou hodně snaživý a když jste Evropan, téměř se o Vás perou. Takže když sháníte nějaké zboží a dotyčný Číňan ho zrovna nemá, pak se zvedne telefon a zavolá někomu, kdo mu ho přinese z jiného stánku nebo firmy. Potom se rozdělí o zisk. Když přinesla jiná žena zboží které jsem chtěl, tak ta moje Číňanka začala zjišťovat kolik za to má zaplatit a počítala v Čínštině svůj zisk. Holky začaly mezi sebou licitovat a mluvili o zisku která z toho každá má. Po chvilí počítání se do toho ta moje zamotala a znovu se zeptala Čínsky té druhé, kolik má za zboží zaplatit. Tak jsem se do toho vložil a v klidu jsem jí Čínsky odpověděl za kolik to kupuje.
Obě dvě vykulily oči. Ta moje měla brýle, takže to vypadalo ještě srandovněji. Podívaly se jedna na druhou, pak obě na mě a všichni jsme vyprskli smíchy. Dodnes je to má skvělá partnerka a já nemám problém když ona má jakoukoliv marži na zboží, protože pro mě odvádí dobrou práci. Až nebude podle mě její zisk korespondovat s jejím servisem, tak se ozvu.

V Moskvě mám podobné zážitky. Zatím se nejedná o věci které by se mě týkaly obchodně. Nicméně běžně se stává že někdo telefonuje, nebo mluví s kámošem a do telefonu řekne něco o čem si myslí že nerozumím. V tu chvíli zaregistruju že se na mě nenápadně podívá a zkoumá mojí reakci. Moje tvář je ovšem ledově klidná – poker face. Uvnitř se tomu všemu směju, jak vím že rozumím, oni myslí že nerozumím a pak vesele povídají dál. Někdy postřehnete dočasnou změnu stylu a rychlosti mluvení, když si uvědomí že jim začínáte rozumět a zrovna chtějí něco říci tak aby jste tomu nerozuměl.. O to víc se pak člověk zaposlouchá 🙂

Správnou poker face jsem se naučil za uplynulá dlouhá léta obchodování a to v Bazaru, kde při výkupu někdy prostě musíte být klidný. Někdy se stalo že Vám někdo prodal věc a nevěděl k čemu je, tudíž neznal ani cenu. Stanovil si svojí cenu a vy jste museli zůstat klidný jako že nemáte zájem. Tohle platí u každého obchodu, ten kdo má větší zájem vždy zaplatí vyšší částku.

Mimochodem rád obchoduju s Číňankami protože jsou mnohem více snaživější než chlapi. Musí si svojí pozici uhájit a vydřít více než muži. Číňani nejsou moc tolerantní když žena má o něco zájem, chtějí z ní mít puťku domácí – služku. Tyhle ženy obchodnice jsou velice dravé a obchodovat umí.. Taky jim nesmíte všechno věřit.. Číňan Vás okrade s úsměvem a elegancí.. a podle mě to nepovažuje za krádež ale za výhru v obchodě nad Vámi. 99% lidí pokud s nimi uzavřete obchod a stanovíte cenu, si už nevezme více peněz než jste se domluvili. Pokud v takovém obchodu dáte někomu zpropitné – odmítne ho s tím, že to nejsou jeho peníze.

LuCaS

Komentáře