ENG :
I must be totally crazy. I just wrote an email to a company in California ( Alvarado Street Bakery ), where i am asking for details, how they are running their business model based on workers-owned company. I can see in that kind of business, peaceful and working target in my life. Believe me or not, but after 14 years of employment people, i like to try this model…
If there will be any reply, i will let you know. I am very curious, how to set-up that kind of business, where people are equal to each other. How to found people, interested in same business, how to set rewards, how to set start-up fundings or re-investments. What is wrong, what is good to do.
If i will not succeed to get answers, i will have to try it somewhere else.

CZ:
Musel jsem se naprosto zbláznit. Právě jsem napsal email do firmy v Californii ( Alvarado Street Bakery ), kde je prosím o detaily, jak funguje jejich obchodní model založený na podniku vlastněném zaměstanci. Vidím v tomhle modelu klidný a fungující životní cíl. Věřte mi nebo ne, ale po 14ti letech zaměstnávání lidí to chci zkusit jinak…
Pokud dostanu nějakou odpověď, sdělím Vám ji. Jsem velmi zvědavý, jak vůbec začít takový podnik, kde jsou si lidi rovni. Jak najít lidi, které bude stejné podnikání zajímat, jak nastavit odměny, jak stanovit investice a reinvestování. Co je špatné a co je dobré udělat.
Pokud nedostanu žádnou odpověď, budu to musit zkusit někde jinde.

Lucas

Komentáře

  1. jipacek says:

    Ja osobne verim ze to muze fungovat, vsechno je jen v lidech a kdyz mas ty spravny lidi…. Celendz je najit takove lidi a nebo se je vychovat.

Comments are closed.