V Číně je hodně továren, ale ještě mnohem více agentů, kteří se tváří jako továrna. Teď při posledním nákupu se mi to krásně ukázalo, a když bych to už z dřívějška neznal, tak takhle se to dá poznat.

Našel jsem dvě firmy, které se tvářily na Alibabě jako výrobce jednoho stejného zboží. Já jsem měl jasnou představu co chci. Zkontaktoval jsem obě firmy a zaslal jim svojí poptávku. U obou firem se jedná o Gold Supplier. S nikým jiným se nemá cenu moc bavit pokud nechcete narazit a prodělat prachy. Já mám v Číně už své lidi, které znám několik let a zařídí co je potřeba, takže případně prověří jestli firma je firma nebo agent.

Od jedné firmy jsem od Alberta ( rádi si dávají světová jména ) dostal vzorek. Přesně to co jsem hledal. Poslal mi ho do ČR, vyzkoušel jsem kvalitu a byla dobrá. Bohužel Číňani koukají na vzorky tak, že Vám klidně pošlou shnilou krabici, v ní zaprášený kus něčeho, co by Vám chtěli prodat. My ostatní neČíňani samozřejmě děláme opak a vzorek bývá co nejlepší.. Taky se často stává, že dostanete vzorek, který oni sami od někoho koupili.

No každopádně jsem se domluvil i s druhou firmou a člověk jménem Jacky mi také potvrdil že nic není problém… Jacky mi volal každý den na mobil, uháněl mě přes QQ, Skype, emaily atd 🙂 a to nemám rád.. v tu dobu se seknu a nemám chuť s někým spolupracovat. Nicméně jsem mezi tím řešil ještě další obchody a proto jsem mu hned tak neposlal prachy.

Místo toho abych zaplatil zálohu která je ve výši xx.xxx usd tak jsem se rozhodl nechat si vyrobit „mould“ ( formu ) u každé firmy a chci jen 100ks od každého jako vzorky. V nejhorším prodělám cca 2.000 usd za formu u toho, u koho zboží neobjednám, protože u když objednám u firmy 6000ks které potřebuji, formu mi odečtou. Počítám ale že si to stejně někde strhnou zpět, o tom ani nepochybuju, takže jim možná řeknu ať mi vrátí jen půlku..

Poslal jsem peníze na svůj Čínský účet a také do kanceláře svému agentovi. Dal jsem mu instrukce, že má zaplatit oboum lidem. Jacky platbu přijal ale Albert nechtěl přijmout platbu z Číny z osobního účtu ale buď v USD nebo z firemního účtu. Tohle je jasný důkaz toho, že se jedná o továrnu. Oni totiž dostanou od státu 17% zpět, teď nevím přesně z čeho, ale vzhledem k tomu že jde o export, stát je podporuje.

V podstatě když jsem pochopil jak to v Číně funguje, zjistil jsem, že agenti klidně přijmou platbu v USD, ale pokud už se jedná o velkou firmu, pak preferují RMB. A pokud jde o agenta tak ten si běžně může směnit pouze 50.000 usd měsíčne za rmb.

Zajímavé bylo, že Jacky který mě uháněl, najednou začal shánět vzorek 🙂 a řekl, že Alberta zná, ale že mu vzorek neprodá :)… Tak a teď jsem měl odeslané peníze a v podstatě ten nejaktivnější člověk najednou nemohl dělat nic. Takže jsem vzal svůj vzorek a poslal jsem ho zpět do Číny ( EMS cena 1990 kč, doručení cca týden ), DHL si řeklo 9400 bez DPH !! :))

Uvidíme jak to dopadne, v nejhorším prodělám nějakých 5000 usd, pokud jeden z dodavatelů neodvede svojí práci dobře, ale věřím že oba to udělají super, protože bude následovat objednávka 2 kontejnerů u toho kdo udělá lepší vzorek. Jeden o druhém nevědí a nevím co by udělali když bych jim řekl že jsem objednal výrobu u obou.. Asi by se to mohlo někoho dotknout, a spíš továrna by mě poslala doháje… nevím.. 🙂

Každopádně to se mi na současném podnikání líbí, můžete být kdekoliv na světě a podnikat.

Není problém udělat brand, vyrobit něco, ale hard part je to prodat.. a o tom jindy.. 🙂 viz můj poslední nevydařený ( zatím ) ale na zkušenosti skvělý obchod s Pákistánci.

LuCaS

Komentáře