Porovnávání je klíčem našeho života, ovlivňuje naše myšlení, nakupování, ale hlavně náš celý život. A já si myslím že spousta lidí si to neuvědomuje proč dělají věci které vlastně nechtějí dělat, proč si kupují věci které nechtějí nebo nepotřebují mít.

Příklad:
Včera bylo hezky, šel jsem se opalovat. Potřeboval jsem si koupit opalovací krém. Přišel jsem do lékárny a nikde jsem opalovací krémy neviděl. Paní lékárnice mi řekla že mají VICHY a nebo nějaký jiný… ten si už nepamatuju :).. Vichy jsem měl ve vitríně za zády. Pak mi nabídla dva krémy :

1 balení VICHY faktor 30 za 485,- Kč
1 balení VICHY faktor 50 za 510,- Kč + 1 balení VICHY faktor 50 ZDARMA

V první chvíli to vypadá jako jasná volba.. .předce za téměř stejnou cenu si vezmu 2 krémy že ? Chyba, tohle je marketingový trik..
Porovnáme bleskově dvě balení a zjistíme „výhodnost“. Značku už tak nějak neřešíme, protože jsou oba stejné. Bije nás do očí cena a ta se porovná velmi lehce, obě jsou skoro stejné. Ale za o něco málo vyšši cenu jsou 2 krémy, takže pro spoustu lidí není co řešit a sáhnou pro Faktor 50… říkají si.. tak se natřu míň, tak dám jeden dětem, tak …. bla bla lžeme sami sobě….

Výsledek ? Nedostali jsme to co opravdu chceme! A vlastně přijmeme cizí rozhodnutí. Na koupáku se nejspíš neopálíme, děti si vlastní krém už koupili a nám zbyde něco co vůbec nepotřebujeme.. ALE hlavní je že člověk nebude spokojený 🙂

Já jsem potřeboval krém na opalování, nikoliv dva krémy s obrovským faktorem, nehledě na to že u nás není tolik krásných dní abych vypotřeboval 2 balení.. Mě osobně se doma hromadí
nedopotřebované opalovací krémy, které mají datum spotřeby již dávno v minulosti. Já jsem dopředu věděl co chci a za tím jsem si stál, což je klíčové. Jediné na co jsem doma myslel jestli faktor 10 nebo 20, takže ta 30 už byla ok.. samozřejmě jsem si mohl vybrat jiný levnější, ale já chtěl tohle a tak jsem to dostal.

Tohle byl příklad z obyčejného nákupu, takových „porovnávacích“ okamžiků najdeme plno. A jak se to týká našeho života ?

Děláme spousty rozhodnutí, která pro nás nejsou dobrá, a ani si je neuvědomujeme. Víte proč když si chcete koupit nové auto, vidíme najednou po ulici stejné auta které si chceme koupit ? Protože je porovnáváme. Dosud jsme je neviděli. Pravděpodobně si vyberete auto podle nějakého „porovnávání“ ať už ve vaší mysli nebo na letáku prodejce. Člověk bývá pak nespokojený s tím co má na základě porovnávání s okolím. Důležité je rozmyslet si CO chceme a za tím si jít.
Pokud vlastníte Porsche a pojedete na sraz těchto aut, pravděpodobně jich tam uvidíte hodně a určitě si najdete nějaké které je lepší, pak budete někde uvnitř nespokojeni, opět ho porovnáváte se svým. Pokud přijedete na parkoviště pred Tesco, pak Vaše porsche bude pravděpodobně jediné a Vy budete mít dobrý pocit z toho jak se auto všem líbí. Porovnávají ho totiž s těmi svými a ostatími v řadě aut.

Stejně to funguje se vztahy, porovnáváme předchozí vztahy s těmi novými a nejsme spokojeni když je něco horšího nyní než ve vztahu v minulosti.

Kolikrát se obklopíme věcmi které ani nepotřebujeme, ale má je někdo v našem okolí.

Pokud budeme „sobecky“ myslet na to co chceme my, a oprostíme se předem o „porovnávání“ pak je pravděpodobné že budeme mít lepší pocit a hlavně lepší užitek.

Zkuste si dát „time-out“ než něco koupíte, než se pro něco rozhodnete..

p.s. Ve mě se bijou dvě osoby, obchodníka a člověka. Komu mám poradit více ? Lidem jak si koupit to co chtějí? nebo obchodníkům aby prodali to co nechtějí ? Přikláním se k verzi WIN:WIN neboli spokojené obě strany… Rád prodám lidem věc 1+1 zdarma, ale takovou aby z měli užitek z obou.

hawgh, LuCaS

 

Komentáře

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>