Mám rád nemovitosti, protože z pohledu dlohodobé investice se jedná o zázračnou věc, která dokáže generovat peníze ZDARMA. Včera mi jeden nájemce poslal výpověď. Z toho jsem vždy trošku vedle a hned jsem ve střehu. Čeká mne kolečko inzerátů, odpovídání na telefony, emaily a v neposlední řadě prohlídky. Ještě ten den jsem podal inzerát a zaplatil za zvýraznění a prolinkování na jiné inzerce. Během 30ti minut jsem už měl dva vážné zájemce. Vím že mě čeká pár prohlídek, na kterých si budu muset vybrat nového nájemníka. Nad tímhle bych se zastavil. Budu si muset vybrat nového nájemníka – to slovíčko vybrat je důležité. Hodně lidí podle mě zachází se svými nemovitostmi špatně a chtějí vytřískat co nejvíce peněz hned. Já mám teorii, která se mi v praxi osvědčila a funguje.

Pronajímám byty za cenu, která je lehce pod cenou průměrnou. Tento konkrétní byt je plně vybavený, můžete přijít s taškou oblečení a bydlíte. Hodněkrát jsem slyšel názor, že byt je lepší pronajímat nezařízený. Já nabízím takto vybavený byt :
– pračka, sporák s troubou, mikrovlnná trouba, toustovač, varná konvice, hodiny na zdi, televize s HBO kanálem, Internet je na přání, King size postel pro dva, postel/gauč rozkládací pro jednoho, kuchyňská linka, plovoucí podlaha, záclony, osvětlení, stojací lampy, skříně, veškeré nádobí, toaletní papír, povlečení, žehlící prkno atd.

Stačí vymyslet zařízení tak, jak je nejideálnější z pohledu když by jste tam bydleli.

Má to jednu obrovské výhody !
Nikdo Vám tam nebude tahat svůj nábytek a nepoškodí při stěhování zařízení, podlahy, stěny atd.
Stěhování nového nájemníka je stejně rychlé, jako jeho případné vystěhování. Nebude se vymlouvat na nutnost objednání odvozu atd. Všechno funguje rychle.
Vzhledem k tomu že byt je v nabídce záplavy bytů vidět více , nemám problém s pronajmutím během několika dní. O to se postará nižší měsíční nájemné, komplet vybavení.

Podívejte se na jednoduché srovnání, proč je výhodné nabídnout lepší podmínky hned.

Pokud byt nabídnu za cenu nájmu 8.500,- kč bez služeb, a ostatní byty se pohybují kolem 10.000 bez služeb. Jednoduchými počty zjistíme :

můj byt – roční příjem 102.000,- Kč
druhý byt – roční příjem 120.000,- Kč

Je tu rozdíl 18.000,- kč o které zdánlivě ročně přijdu. Ovšem pokud někdo přijde o nájemníka a hledá nového, pravděpodobně to zabere 1-2 měsíce, tedy -20.000 kč na ušlém nájemném za neobsazené měsíce. Z toho plyne že jsme na tom stejně, ale já kromě toho ušetřím spoustu starostí s hledáním několika málo nájemníků a ještě se strachuji, zda li nájemník neopustí byt nečekaně, protože si vybral za stejné peníze lepší byt. Já mám byt pronajatý většinou za pár dní. Nájemník si také váží toho, že má nižší nájemné než ostatní a byt si „drží“ dokud může. Můj byt je pronajatý průměrně na 2 roky, pak nájemník opouští byt, ale nikdy ne proto, že by byl nespokojený. Zpravidla se mi hlásí 40 lidí během pár dní.

Jedná se o podnikání stylem WIN-WIN ( výhra-výhra ), neboli spokojené jsou obě strany. Já – mám dlouhodobého nájemníka a najdu ho hned, a nájemník, který má nižší nájemné než je obvyklé.

Zde v Moskvě kde nyní mám možnost sledovat ceny bytů a pronájmů je to stejné. Jsem zatím nájemníkem a mám byt, který stojí 25.000 rub, což je nyní 15.000 Kč.
Cena je to podprůměrná, vybavení hrozné. Ale tento byt je zajímavý cenou a nemám v úmyslu ho opustit dlouhodobě. Zde je jasný příklad obchodu WIM-WIN, kdy jsou spokojené obě strany.

Situace, kdy lidi mají starý byt a nechtějí do něj investovat řádově 50.000 se mi příčí ( protože to je průměrná cena za kterou jsem schopen zrekonstruovat malometrážní byt kolem 35m2 tak, aby byl krásný a voňavý ). Představa že si nájemník zrekonstruuje byt po svém mě děsí. Nechci někomu dávat slevu, aby si udělal byt po svém. Je to jako bych měl jet do hotelu, a dostal slevu na to, že si nakoupím vybavení po svém. Váš nájemník neutratí 50tis i když mu je odečtete z nájmu a rozhodně nebude spořivý a koupí blbosti.

LuCaS

Komentáře

 1. Ota says:

  Konečně někdo, kdo sdílí podobný názor. Maximální nájemné je z principu špatný motivátor pronajímatele, je potřeba se vyhnout prázdnému bytu a nájemníka si „uvázat“ dobrou cenou. A hlavně si mohu vybrat z širšího portfolia nájemníků.

  • Lukas Nachtigall says:

   Cim vetsi trh, tim vic se to lidi rychleji nauci. Blby je ze kazdej je hladovej a chce byt milionarem z prvniho najmu.. Ale tak je to bohuzel i s podnikanim v CR. Ted a tady v Moskve, kdyz jsem si ja pronajal byt, vidim to uplne stejne. Doufam ze tu brzo vydelam dost penez na nakup bytu a velkych bytu, abych mohl zrealizovat moji vizi pronajmu po pokojich, s vybavenim all inclusive :)… 

   p.s. dik za nazor! cenim si toho 😉

Comments are closed.